اردبیل میدان باکری

ساختمان خورشید,طبقه 4,واحد 28

09144503191

تماس با مدیریت ارتا ویلا

9:00 - 21:30

ساعات پاسخگویی در ایام هفته

سوله چیست؟ و انواع آن کدامند؟

تعریف ورق سوله؛ سوله یک فضا و مکانی است که سقف آن تماماً از فلزهای شیب دار درست شده است. این سازه‌های به اصطلاح فلزی را معمولاً می‌شود در مرغ داری ها، انبار ها، کارخانه‌ها، تعمیر گاه‌ها و … دید. معمولاً این سوله‌ها را با قاب‌ها و دهانه‌های بزرگ درست می‌کنند. به خاطر بزرگی این مکان باید از تیر ورق در پروفیل سوله استفاده شود.

سوله به دلیل سبکی و مزیت‌های بسیاری که دارد یکی از محبوب‌ترین سازه‌ها در بین مردم جهان به شمار می‌رود. طراحی و ساخت سوله کاملاً تخصصی بوده و شما نمی‌توانید انجام آن را به هر کسی بسپارید. در صورت انجام این کار توسط افراد ناشی و کار نابلد شما دچار هزینه‌های بیهوده بسیاری می‌شوید، در صورتی که سازه شما نیز آن نتیجه دلخواه را به شما نمی‌دهد.

نکات قابل توجهی در ارتباط با سوله

سازنده‌های سوله برای صرفه جویی در کار خود و به دنبال آن محکم کردن کار می‌آیند مقاطع را نسبت به طرح قوی‌تر می‌سازند این قوی‌تر کردن به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود. معمولاً هنگامی که یک بخش را قوی‌تر می‌کنند طبیعی است که آن بخش نیروی بیش‌تری را جذب کند که این مسئله حتماً باید کنترل شود تا یک وقت خرابی به بار نیاورد.

بسیاری از مردم بر این باورند که اگر یک سوله دیگر به سوله قدیمی اضافه کنند فشار زیادی به ساختمان می‌آید باید خدمت شما عرض کنم که این گونه نیست بلکه ایجاد یک لنگر و ستون می‌کند. اما در سازه‌هایی که قرار است چند سوله کنار یک دیگر احداث شوند و به دلیل نداشتن بودجه فقط یکی از آن‌ها راه اندازی می‌شود مسئله کمی فرق می‌کند.

 به سوله‌های قدیمی بیش‌تر توجه کنید.

در بخش قبل نیز خدمت شما عرض کردیم که اگر سازه شما قدیمی باشد ساختن یک سوله دیگر و یا حتی یک بچه سوله چگونه است. این عمل در صورتی مشکل ندارد که شما هر دو سوله را با هم بسازید و یکی از آن سوله‌ها قدیمی نباشد اما اگر یکی از سوله‌ها قدیمی باشد و بر اثر گذر زمان، باد، نور خورشید و … فرسوده شده باشد شما نمی‌توانید با خیال راحت یک سوله دیگر را به آن تکیه بدهید.

برای انجام این کار بهتر است سوله‌ها به صورت مجزا ساخته شوند که به سوله قدیمی‌تر فشار زیادی نیاید و یا این که سوله مورد نظر را تقویت کنید و پس از آن کار های لازم می‌توانید سوله دیگر را به آن اضافه کرده و سالیان سال با خیال راحت از آن استفاده کنید.

اجزای تشکیل دهنده سوله‌ها چه چیزهایی هستند؟

سوله‌ها معمولاً از قاب خمشی به همراه تکیه گاه معمولی یا گیر دار که از خرپاها یا این که رفتر ها و ستون‌ها تشکیل شده‌اند. دو نوع مهار نیز در ساخت سوله‌ها نقش دارند.

  • مهار طولی
  • مهار عرضی

مهار طولی معمولاً به شکل قوطی یا لوله دیده می‌شوند و مهارهای عرضی نیز با بندها جزئی از آن‌ها به شمار می‌روند. ساخت و نصب این سوله حتماً باید تحت نظارت مهندس‌های مجرب و کار کشته انجام شود. معمولاً بیش‌تر بخش‌های تشکیل دهندهٔ سوله به وسیلهٔ پیچ و مهره کردن و یا جوش دادن به یک دیگر وصل می‌شوند.

لازم به ذکر است که بیش‌تر اجزای تشکیل دهندهٔ این سوله به صورت پیش ساخت در کارخانه‌ها به مقدار انبوه تولید می‌شوند، پس دیگر لازم نیست روزها وقت شما هدر شود تا این اجزا ساخته شوند پس این به خودی خود باعث صرفه جویی در وقت و هزینه‌های شما می‌شود.

انواع سوله‌ها

سوله‌ها معمولاً با توجه به نوع کار شما و هم چنین بودجه‌تان به شکل‌های مختلفی ساخته می‌شود این سوله‌ها معمولاً به شکل تکی، زوجی، جرثقیل دار و طبقه دار ساخته می‌شوند. سوله تکی به سوله‌ای گفته می‌شود که هیچ گونه ستونی در آن نیست و یک سالن مجزا و خالی است.

اما سوله‌های زوج یک ستون مشترک دارند این سوله‌ها به شکل چند ستون زوجی نیز ساخته می‌شوند یعنی چند تا از ستون‌های آن با سالن مجاور مشترک است. سوله طبقه دار به سوله‌ای می گویند که نیم طبقه اضافه دارد و نقش آن این است که محل استراحت کارگان یا انبار و … شود علاوه بر این‌ها سوله‌هایی هستند که به آن سوله جرثقیل دار می گویند، این سوله‌ها درون کارگاه خود جرثقیل دارند.

ورق سوله

امروزه با توجه به پیشرفت‌های بشر زندگی‌ها راحت‌تر شده است به گونه‌ای که دیگر لازم نیست برای ساختن یک سوله و انبار با کلی مصالح، آجر و سیمان و …روزها پشت سر یک دیگر وقت خو را درگیر ساخت و ساز کنید و هزینه‌های گزاف خرید مصالح و دستمزد کارگران بیشماری را به دوش بکشید.

شما می‌توانید با ورق سوله که معمولاً به صورت آماده شده در کارخانه‌ها به مقدار انبوه تولید می‌شوند تهیه کنید و این ورق‌های سوله را با پیچ و مهره و یا حتی در مواردی با جوشکاری سر هم کنید و مکان مورد نظر خود را به سادگی درست کنید.

انجام کارهای سوله خود با ورق های باکیفیت در اردبیل را به ما بسپارید.

شرکت ارتا ویلا یکی از موفق‌ترین شرکت‌ها در شهرستان اردبیل بوده ک موفقیت‌های او در سازه‌ها و کار های ساختمانی زبان زد عام و خاص است شما نیز می‌توانید از صفر تا صد کار خود را به این شرکت بسپارید و دیگر نگران هیچ چیز نباشید. با مراجعه به سایت ارتا ویلا از خرید ورق سوله تا نصب و سر پا کردن این ورق‌ها و تکمیل سوله‌ها را به این شرکت سپرده و خیال خود را بابت هزینه‌های این کار راحت کنید، زیرا این شرکت همیشه با مناسب‌ترین قیمت‌ها با مشتری‌های خود تا می‌کند.

اشتراک گذاری این مطلب

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on tumblr
Share on digg
Share on stumbleupon
Share on mix
Share on telegram
Share on pocket

مقالات محبوب کاربران

آرتا ویلا مجری سقف ویلا

آرتا ویلا مجری سقف ویلا

آرتا ویلا با بیش از 3 دهه فعالیت در زمینه سقف های شیروانی و سقف ویلا و آلاچیق توانسته است خدمت های خود را با تعهد کاری بالا درطول این مدت کاری به مشتریان خود ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + بیست =

عناوین مقاله!

5/5