اردبیل میدان باکری

ساختمان خورشید,طبقه 4,واحد 28

09144503191

تماس با مدیریت ارتا ویلا

9:00 - 21:30

ساعات پاسخگویی در ایام هفته

موارد کاربرد انواع ورق های شیروانی

پیدایش ورق شیروانی؛ شاید برای شما جالب باشد بدانید که در گذشته برای در امان ماندن از باران های شدید از سفال برای سقف‌های منازل کمک می‌گرفتند. یکی از معایب اساسی که بر سفال وارد است این هست که سفال خیلی راحت شکسته می‌شود و احتمال نفوذ باران به منازل بسیار زیاد است. به همین منظور پس از مدت‌ها ورق شیروانی تولید شد.

پس از این کار ورق‌های گالوانیزه را فرم دادند، اوراق شیروانی به دست خواهد آمد. بنا بر مکانی که قرار است این ورق‌ها استفاده شوند آن‌ها را رنگ آمیزی نموده و از آن‌ها برای ساخت منازل، کارخانجات و غیره کمک می‌گیرند. این ورق‌ها قدرت قابل ملاحظه‌ای در برابر باران های سیل آسا دارند و از مکان مد نظر شما به خوبی حفاظت می‌کنند.

انواع ورق‌های شیروانی که به فرم‌های مختلف در آمده است

 • ورق شیروانی طرح سفال
 • ورق شیروانی طرح سینوسی یا کرکره‌ای
 • ورق شیروانی طرح ذوزنقه
 • ورق شیروانی طرح شادولاین

ورق‌های گفته شده به طور معمول ۰.۵ میلی متر هستند ولی در ضخامت‌های ۰.۳ میلی متر و ۱ میلی متر نیز طراحی، تولید و روانه بازار می‌شوند. جنس این ورق‌ها معمولاً از آهن و یا فولاد است. ضخامت ورق‌های شیروانی با کمک دستگاه‌های مخصوصی سنجیده می‌شود و با کمک ماشین آلات مخصوصی تولید می‌شوند.

تنوع رنگ‌های این اوراق امروزه به بالاترین حد خود رسیده است و تمام سلایق افراد را تحت پوشش خود دارد. همین تنوع ورق‌های شیروانی موجب سردرگمی خریدارن شده و آن‌ها باید در انتخاب این ورق‌ها حساسیت بیشتری به خرج دهند، بنابراین در ادامه شرح مفصلی راجع به هر کدام از ورق‌ها خواهیم داشت.

نحوه فرم دهی ورق‌های شیروانی

همان گونه که پیش از این بیان شد ورق‌های گالوانیزه با کمک ماشین آلات مخصوص فرم پیدا می‌کنند. اشکال گوناگونی از این ورق‌های شیروانی طراحی و تولید شده است که می‌توانند تمام نیاز کاربران را تأمین کند. از این ورق‌ها در کارهای عمرانی و تخصصی کمک گرفته می‌شود. با توجه به نوع استفاده و کاربردی که در کارهای عمرانی دارند در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف طراحی، تولید و به بازار عرضه شده است.

گفتنی است نوعی از ورق‌های شیروانی وجود دارد که رنگ آمیزی نشده و بدون رنگ در بازار موجود هستند. ضخامت‌های مختلف آن از یک میلی متر تا ۰.۳ میلی متر باعث شده تا از آن در کارهای گوناگون و سازه‌های مختلف استفاده کنند. به طور معمول ورق ۰.۵ میلی مترکاربرد بیشتری را در بین عموم کاربران دارد. در ایران شرکت‌های زیادی هستند که وظیفه آن‌ها تولید انواع ورق شیروانی است.

ورق شیروانی طرح سفال

یکی از پرکاربردترین و جذاب‌ترین ورق های شیروانی، ورق شیروانی طرح سفال است. از فرم دهی ورق گالوانیزه به شکل سفال، این ورق تشکیل می‌شود. جالب است بدانید ورق شیروانی طرح سفال خود به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • ورق شیروانی طرح سفال ژنوا: این ورق‌ها که شباهت بسیار زیادی به طرح سفال فرانسه و هم چنین طرح سفال ایتالیا دارند، به همین دلیل ژنوا نامیده می‌شوند.
 • ورق شیروانی طرح سفال پالرمو: این ورق‌ها به ورق‌های طرح سفال ژاپن و همچنین ورق‌های طرح سفال سوئد شباهت دارند، به همین علت به آن‌ها پالرمو می گویند.
 • ورق شیروانی طرح سفال پرچین: این گونه از ورق‌ها از ورق طرح سفال آردواز یا بام تایل استفاده شده است که علت نام پرچین همین مورد است.

ورق شیروانی طرح ذوزنقه

زمانی که در عرض ورق‌های گالوانیزه موج‌های شکل‌های مربعی شکل کار شود، آن ورق تبدیل به ورق شیروانی طرح ذوزنقه می‌شود. این ورق از نظر شباهت به ورق شیروانی طرح سینوسی یا کرکره‌ای شباهت زیادی دارد، ولی تفاوت‌های محسوسی را در مقابل یکدیگر دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • شکل ظاهری
 • ابعاد کاردهی
 • مقاومت فیزیکی

از کاربردهای محسوس این ورق می‌توان به استفاده از آن به عنوان ورق شیروانی و هم چنین کاربرد آن در دور حصار منازل و زمین‌هایی که در حال احداث ساختمان هستند، اشاره کرد. ضخامت ورق‌های شیروانی طرح ذوزنقه پر کاربرد ۰.۴ و ۰.۶ میلی متر است. برای کارهای عمرانی عرض این ورق شیروانی را حتی به ۷۲ سانتی متر نیز رسانده‌اند. نصب و اجرای ورق‌های شیروانی طرح ذوزنقه بسیار آسان است، سهولت در کاربرد این اوراق موجب شده تا اکثر افراد از ورق‌های شیروانی استفاده کنند.

قیمت ورق شیروانی طرح سفال

همان گونه که برای شما مشهود است، روز به روز بر قیمت اجناس افزوده می‌شود و با نوسانات شدید قیمتی رو به رو هستیم. از آن جا که مواد اولیه ورق شیروانی طرح سفال بسیار بالا است و این نوسان قیمتی مربوط به تغییرات قیمت فولاد و آهن است لذا نمی‌توان قیمت دقیقی اعلام کرد. ورق آهن و فولاد با غوطه ور شدن در مایع مذاب روی به صورت ورق گالوانیزه در می‌آیند.

همان طور که می دانید قیمت ارز که وابستگی شدیدی به فولاد دارد در حال تغییر بوده و اوراق شیروانی نیز در گرو این نوسانات قیمتی هستند. قیمت ورق شیروانی طرح سفال به طور معمول دو برابر سایر ورق‌های شیروانی است. برش دشوار این ورق و کاربرد روز افزون آن در قیمت آن مؤثر است.

قیمت ورق شیروانی طرح ذوزنقه در استان اردبیل و شهرستانهای آن

قیمت ورق شیروانی طرح ذوزنقه به عوامل زیادی بستگی دارد و تغییرات قیمتی آن به حدی زیاد است که نمی‌توان قیمت مشخصی را برای آن ذکر کرد. مواردی که بر روی قیمت ورق شیروانی طرح ذوزنقه مؤثر می‌باشد در زیر عنوان شده است:

 • ماندگاری و دوام ورق‌های شیروانی طرح ذوزنقه
 • میزان عایق بودن این اوراق در برابر سرما و گرمای شدید
 • میزان مقاومت و قدرت ورق‌های شیروانی طرح ذوزنقه در برابر تغییرات آب و هوایی و زنگ زدگی

نکته مهمی که بر میزان قیمت ورق شیروانی طرح ذوزنقه تأثیر گذار است، طول این ورق می‌باشد. هر قدر طول ورق بیشتر باشد به طبع قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. علت این افزایش قیمت این است که اندازه ثابتی که توسط کارخانه تولید می‌شود ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر است. پس اگر اندازه‌ای خارج از این محدوده بخواهید قیمت آن متغیر خواهد بود.

اشتراک گذاری این مطلب

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on tumblr
Share on digg
Share on stumbleupon
Share on mix
Share on telegram
Share on pocket

مقالات محبوب کاربران

آرتا ویلا مجری سقف ویلا

آرتا ویلا مجری سقف ویلا

آرتا ویلا با بیش از 3 دهه فعالیت در زمینه سقف های شیروانی و سقف ویلا و آلاچیق توانسته است خدمت های خود را با تعهد کاری بالا درطول این مدت کاری به مشتریان خود ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × دو =

عناوین مقاله!

5/5