اردبیل میدان باکری

ساختمان خورشید,طبقه 4,واحد 28

09144503191

تماس با مدیریت ارتا ویلا

9:00 - 21:30

ساعات پاسخگویی در ایام هفته

ساخت انواع بچه سوله در زنجان و اردبیل

ساخت انواع بچه سوله در زنجان و اردبیل

بچه سوله از دو واژه ی بچه و سوله تشکیل شده است. وجود واژه ی بچه در تمامی فرهنگ ها تصویری از وابستگی و تکیه دادن به یک موجودیت بزگتر از خود را نشان می دهد. در مورد واژه ی بچه سوله نیز می توان به تعریفی مشابه رسید.

بچه سوله، سازه ای سبک و وابسته در ابعاد کوچکتر نسبت به سازه ی اصلی است که در کنار سازه ی سوله اصلی که سوله مادر نامیده می شود قرار دارد. در واقع می توان گفت که بچه سوله ساز ه ای جانبی است که وابسته به وجود ساز ه ی اصلی می باشد که به واسطه ی یک مرز مشترک ما بین دو سوله بهم چسبیده اند. واژه ی بچه سوله در فرهنگ انگلیسی با لفظ lean-to خوانده می شود.

طراحی ساختاری بچه سوله به عنوان سازه جانبی

طراحی بچه سوله نیازمند تخصصی دقیق و توجه به فاکتورهای مهمی از قبیل موارد زیر می باشد.

 1. بچه سوله به عنوان یک سازه ی جانبی باید از سوله اصلی کوچکتر باشد این اندازه می تواند نهایتا تا 60 درصد ابعاد سوله اصلی را دارا باشد. اگر بچه سوله هم اندازه با سازه اصلی باشد سوله دو قلو یا سه قلو نامیده می شود.
 2. برای اینکه سوله به عنوان بچه سوله تلقی و به عنوان سوله مجزا در نظر گرفته نشود وجود یک دیوار اشتراکی ما بین بچه سوله و سوله مادر ضروری می باشد.
 3. دهانه ی که برای بچه سوله تعیین می شود باید متناسب با دهانه سوله اصلی باشد که در نهایت مابین 10 الی 15 متر در نظر گرفته می شود.
 4. بچه سوله می تواند یک سقف ساده شیب دار همانند سقف سوله اصلی و یا یک سقف بدون شیب دار داشته باشد پس حتما نباید یک مدل کوچک شده ای از سوله اصلی باشد. پوشش سقف مورد استفاده از متریال های مختلفی از قبیل ورق رنگی و گالوانیزه می باشد.
 5. در هنگام طراحی پروژه ساخت سوله باید به وجود یا عدم وجود بچه سوله دقت کرد چرا که یکی از موارد تاثیر گذار در قیمت نهایی سازه های مورد استفاده درپروژه محسوب می شود.
 6. چناچه به هنگام ساخت یک سوله، بچه سوله نیاز باشد نیاز به تاییدیه از سازمان نظام مهندسی ضروری می باشد.

کاربرد های صنعتی بچه سوله

امروزه در سر تا سر جهان اکثر ساختمان های فولادی به دلیل بهره مندی از مزایایی همچون استحکام در مقابل عوامل طبیعی مانند باد، باران و زلزله، پایداری بالا و ماندگاری طولانی در مقابل عوامل طبیعی، مقاوم در برابر انفجار و آتش سوزی، سهولت در نصب و ساخت، مقرون به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی، اشغال فضای کمتر سازه ها و استفاده مجدد از آن ها، از طراحی بچه سوله به عنوان سازه فرعی در کنار سوله ی اصلی استفاده می کنند.

ساخت انواع بچه سوله در زنجان و اردبیل

این ساختمان های ساخته شده از سوله ی اصلی در کنار بچه سوله در بیش از 90 درصد صنایع، انبارها، بیمارستان ها، سرد خانه ها، کارخانه ها، آشیانه های هواپیما، فروشگاههای بزرگ، حسینیه ها، مسجدها، آشپزخانه ها، تعمیرگاهها، بازارها، ورزشگاهها و سالن های پرورش دام و طیور به کار می روند.

موارد استفاده از بچه سوله

بچه سوله به عنوان یک سازه فرعی در مجاورت سوله مادر می تواند موارد استفاده زیادی از قبیل موارد زیر را داشته باشد.

 1. استفاده از بچه سوله ها به عنوان انبار اصلی یا فرعی برای ذخیره محصولات کشاورزی و…..یا نگهداری از آن ها
 2. استفاده از بچه سوله ها به عنوان یک کارگاه برای استفاده هایی از نظیر آبکاری، آزمایشگاه، تعمیرگاه ماشین آلات و انباری برای نگهداری سازه ها در صورت بروز مشکلات فنی.
 3. استفاده از بچه سوله ها به عنوان دفتر یا فضای اداری برای اسکان کارکنان غیر عملیاتی
 4. استفاده از بچه سوله ها به عنوان سایه بان در مجاورت سوله مادر
 5. استفاده از بچه سوله ها به عنوان پارکینگ برای ماشین های سنگین عملیاتی و ماشین های اداری کارکنان
 6. استفاده از بچه سوله به عنوان کاربری خاص از قبیل نصب موقت در حاشیه بزرگراهها ی در حال ساخت به منظور اسکان موقت کارکنان
 7. استفاده از بچه سوله ها به عنوان آب رو موقت در کنار جاده های تحت عملیات باز سازی
 8. جدا سازی برخی واحدهای خاص سوله اصلی که ممکن است موجب آلودگی خط تولید و یا نیاز به تمرکز بالا داشته باشند.

انواع بچه سوله از لحاظ مکانیسم

بچه سوله ها با توجه به کاربرد ها و مکانیسمشان می توانند انواع متنوعی داشته باشند.

1) بچه سوله تک شیب یک طرفه

این بچه سوله تنها از یک طرف به دیوار و سقف سوله ی اصلی چسبیده است و تنها از یک سمت شیب دار برخوردار است.

2) بچه سوله تک شیب دو طرفه

در این حالت سوله مادر از هر دو طرف از طریق دیوار و سقف به بچه سوله ها چسبیده است که ابعاد این بچه سوله ها ممکن است باهم یکسان یا متفاوت باشد.

3) بچه سوله دو شیب یک طرفه

این بچه سوله دارای سقف شیب دار دو طرفه تنها از یک طرف به دیوار و سقف سوله ی اصلی چسبیده است.

4) بچه سوله دو شیب دو طرفه

در این حالت سوله مادر از هر دو طرف از طریق دیوار و سقف به بچه سوله ها ی چسبیده است که دارای سقف شیب دار دو طرفه هستند که باز بچه سوله ها می توانند ابعاد متفاوت یا یکسانی داشته باشند.

استفاده بچه سوله در استان اردبیل

استان اردبیل یکی از استان های سردسیری است که در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری در صنعت داشته است. اما به دلیل بر خوردار بودن از شرایط جوی متفاوت با سایر استان ها نیازمند ساخت واحدهای صنعتی مستحکم از سوله ها است. با توجه به ویژگی پر کاربرد بچه سوله یعنی مهار بار سازه از یک طرف یا دو طرف می تواند گزینه ی مناسبی برای ساخت واحدهای صنعتی باشد. در حقیقت می توان گفت که بچه سوله به عنوان یک سازه فرعی می تواند تا حدودی از میزان بار سوله مادر بکاهد و به هیچ عنوان یک بار اضافی بر روی سوله مادر نیست. بنابر این ساختار فلزی واحدها در شهرستان اردبیل به گونه ای باید باشند که بتوانند در مقابل نیرو هایی مانند باد، بارش باران و برف شدید حفظ شده و دچار پوسیدگی نشود.

هزینه های ساخت بچه سوله

هزینه ی به کار رفته برای تهیه ی بچه سوله ها با توجه به ابعاد و دهانه آن ها در نظر گرفته می شود. هرچه این ابعاد و دهانه بزرگتر باشد هزینه ها نیز بیشتر خواهند بود. یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر روی هزینه های ساخت بچه سوله ها، نوع و کیفیت آن ها می باشد که شرکت آرتا سوله اردبیل با بیش از 30 سال سابقه در این صنعت تولید کننده ی با کیفیت ترین بچه سوله ها می باشد.

اشتراک گذاری این مطلب

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on tumblr
Share on digg
Share on stumbleupon
Share on mix
Share on telegram
Share on pocket

مقالات محبوب کاربران

آرتا ویلا مجری سقف ویلا

آرتا ویلا مجری سقف ویلا

آرتا ویلا با بیش از 3 دهه فعالیت در زمینه سقف های شیروانی و سقف ویلا و آلاچیق توانسته است خدمت های خود را با تعهد کاری بالا درطول این مدت کاری به مشتریان خود ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =

عناوین مقاله!

5/5