اردبیل میدان باکری

ساختمان خورشید,طبقه 4,واحد 28

09144503191

تماس با مدیریت ارتا ویلا

9:00 - 21:30

ساعات پاسخگویی در ایام هفته

نحوه به اجرا در آمدن سوله

آشنایی با ساخت سوله

در کشور ما به جهت رشد جمعیت همیشه مکان هایی جهت ذخیره یک سری اقلام ساخته می شوند. سوله نیز یکی از مکان هایی است که برای ذخیره سازی و نگهداری خیلی چیز ها مورد استفاده قرار میگیرد. پیش از آن که شما به ساخت سوله اقدام کنید ابتدا باید زمین مورد نظر را اندازه گیری نموده و طبق آن به سوله سازی بپردازید.

همان طور که دیده اید امروزه از سوله ها به منظور نگهداری گندم و غلات، سنگ، پوشاک و غیره استفاده می شود. البته گاهی نیز از سوله ها به عنوان سالن ورزشی و تالار ها استفاده می کنند. حالا که تا حدودی با سوله ها آشنا شدید بیایید در یک نگاه کلی سوله ها را بررسی کنیم.

ابتدا باید گفت که معمولا سوله ها در ابعاد بزرگ تر از ۲۰۰ متر ساخته می شوند. از طرفی سقف سوله ها از ایرانیت ها و شیروانی های فلزی ساخته می شود که مخصوصا دارای شیب می باشد.

حال در این مقاله قرار است به شما راه و روش و فنون ساخت سوله را آموزش دهیم پس تا پایان متن با ما همراه باشید.

اندازه گیری ابعاد سوله

یک سوله باید از ابعاد مناسبی برخوردار باشد به همین منظور پیش از ساخت سوله شما باید ابعاد مکان مورد نظر را اندازه گیری کنید. زمانی که قرار است سوله را بسازید باید نسبت درستی از ارتفاع و طول و عرض داشته باشید تا در نهایت بتوانید طراحی بی نظیری برای سوله خود داشته باشید. پس نتیجه می شود که ارتفاع و طول و عرض سوله را بایستی به طور کامل اندازه گیری کنید.

ساخت سوله از سه طرح کلی پیروی می کند و علاوه بر مدل های ساخت نوع مصالحی که در ساخت استفاده می شوند نیز از تنوع زیادی برخوردار هستند. باید گفت که برای ساخت سوله گاهی مواقع می توانید مصالح را به سلیقه خود تهیه کنید و گاهی نیز مجبور به استفاده از یک نوع مصالح هستید پس نتیجه می شود که در انتخاب مصالح سوله سازی تنوع وجود دارد.

ساخت سوله در اردبیل

در این میان این نکته خاطر نشان می شود که هرچه قدر ابعاد سوله از نظر طول و عرض و ارتفاع بیشتر باشد در نتیجه مصالح بیشتری برای ساخت نیاز است و در نهایت هزینه بر می شود پس قیمت سوله به اندازه ابعاد و هم چنین متریال مورد استفاده بستگی دارد.

ساخت سوله در اردبیل

دیوار ها و طول و عرض سوله را چگونه محاسبه می کنند؟

در این بخش شما را با نحوه اندازه گیری طول و عرض سوله و هم چنین دیوار های سوله آشنا می کنیم. در سوله سازی اولین چیزی که اندازه گیری می شود دهانه سوله است. قطعا خیلی از شما عزیزان نمی دانید که دهانه سوله چیست؟

ورودی سوله دهانه سوله نامیده شده است و مهم ترین بخش در ساخت سوله می باشد. اگر بخواهیم تعریف بهتری از دهانه سوله داشته باشیم باید بگوییم معمولا سوله سازی با دو ردیف ستون در چپ و راست همراه است که این ستون ها از هر دو جهت با ستون کناری یا ستون مقابل فاصله ۶ متری دارند. نکته قابل توجه این است که ستون های مورد نظر در طول سوله ساخته می شود و هیچ گاه در دهانه سوله هیچ گونه ستونی قرار داده نمی شود.

ساخت سوله در اردبیل

از این توضیح نتیجه می شود که دهانه سوله در واقع فاصله بین ستون سمت چپ و ستون سمت راست است. همین دهانه سوله به هر میزان که بزرگ تر باشد در نهایت هزینه بیشتری برای ساخت سوله به دنبال دارد. علاوه بر آن در سوله سازی اسکلت، دیوار ها و فونداسیون نیز مطرح است و همین افزایش طول و دهانه هزینه های کلی و جزئی را تا حد زیادی افزایش می دهد.

همین افزایش هزینه ها ارزش سوله را از نظر سازه و تعدد کاربر نیز افزایش می دهد بنابراین اگر یک سوله از دهانه ای کوچک برخوردار باشد در نهایت خیلی از مشاغل قادر به استفاده از این سوله نمی باشند. پس اگر قرار است سوله ای که می سازید مورد استفاده هر نوع شغل و حرفه ای قرار بگیرد می بایستی در متراژ آن دقت داشته باشید. در این میان میتوان گفت که هر چه قدر دهانه بزرگ تر باشد.

ساخت سوله در اردبیل

دیوار ها بزرگ تر خواهند بود و همین امر باعث بالا رفتن هزینه های دیوار کشی می شود. یعنی هزینه های افزایشی حدودا ۵ برابر خواهند شد در نهایت ارزش سوله نیز افزایش تجاری خواهد داشت. افزایش و کاهش مساحت روی توان و کارکرد کارگران سوله نیز تاثیر گذار است به طوری که هر قدر مساحت بیشتر باشد در نتیجه به نیروی انسانی بیشتری نیاز است.

انواع جرثقیل سوله

پیش از ساخت سوله توجه داشته باشید که کسب و کار شما چیست و آیا کارخانه یا شغلی که ایجاد کرده اید نیاز به جرثقیل دارد یا نه؟ اگر نیاز به جرثقیل بود پس باید بدانید که جرثقیل سقفی نیاز دارید یا دیواری؟

ساخت سوله در اردبیل

از نظر علم داشتن جرثقیل سقفی مناسب تر است. اولا تمام وزنی که توسط جرثقیل قرار است جا بجا شود در این صورت روی ستون سوله سوار می شود و اگر ساخت ستون سوله با دقت انجام شده باشد این جرثقیل می تواند سالیان سال کار کند. از طرفی جرثقیل سقفی روی ستون سوله قرار می گیرد که در صورت داشتن یک سازه مرغوب، جرثقیل توانایی جابجایی سنگین ترین وزن ها را نیز دارد.

ساخت سوله در اردبیل

معمولا جرثقیل های سقفی برای سوله های سر پوشیده ای که بیشتر با جابجایی آهن آلات سروکار دارند مناسب است. نوع دیگری از جرثقیل جرثقیل دروازه ای است که امروزه در سوله ها استفاده نمی شود پس نیاز نیست با این نوع جرثقیل آشنا شوید.

ساخت سوله در اردبیل

نحوه به اجرا در آمدن سوله

پس از انتخاب زمین و متراژ سوله نوبت به اندازه گیری های دقیق و تخمین میزان مصالح می رسد. مهندسی که روی این پروژه کار می کند باید بتواند میانگین مخارج و نقشه سازه را در اختیار کارفرما قرار دهد تا پس از تایید نهایی کارفرما پروژه با سرمایه های اولیه شروع شود. پس از آن کارفرما یا پیمانکاری که قرار است این پروژه را ادامه دهد باید متریال مورد استفاده را تهیه نماید که معمولا در هر منطقه ای این متریال با توجه به نوع آب و هوا متفاوت است.

ساخت سوله در اردبیل ساخت سوله در اردبیل ساخت سوله در اردبیل ساخت سوله در اردبیل ساخت سوله در اردبیل ساخت سوله در اردبیل ساخت سوله در اردبیل ساخت سوله در اردبیل ساخت سوله در اردبیل ساخت سوله در اردبیل ساخت سوله در اردبیل ساخت سوله در اردبیل ساخت سوله در اردبیل ساخت سوله در اردبیل ساخت سوله در اردبیل ساخت سوله در اردبیل ساخت سوله در اردبیل

اشتراک گذاری این مطلب

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on tumblr
Share on digg
Share on stumbleupon
Share on mix
Share on telegram
Share on pocket

مقالات محبوب کاربران

آرتا ویلا مجری سقف ویلا

آرتا ویلا مجری سقف ویلا

آرتا ویلا با بیش از 3 دهه فعالیت در زمینه سقف های شیروانی و سقف ویلا و آلاچیق توانسته است خدمت های خود را با تعهد کاری بالا درطول این مدت کاری به مشتریان خود ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 5 =

عناوین مقاله!

5/5