اردبیل میدان باکری

ساختمان خورشید,طبقه 4,واحد 28

09144503191

تماس با مدیریت ارتا ویلا

9:00 - 21:30

ساعات پاسخگویی در ایام هفته

تقسیم بندی سقف‌های شیبدار براساس جنس ورق و طرح روی آن

مزایای نمای سه پله در سقف سازه؛ سقف در یک بنا و ساختمان جزو اصلی‌ترین اجزای آن محسوب گردیده و درکنار زیبایی می‌بایست هماهنگ با عوامل زیست محیطی منطقه‌ای باشد که در آن ساخته شده است.

ازمهمترین نکاتی که درخصوص یک سقف موردنظر می‌باشد عبارتند از: مقاومت در برابر باد، رطوبت، گرما، سرما وزن سبک و طول عمر بالا.

سقف بنا را می‌توان به دو دستهٔ مسطح و شیب دار تقسیم کرد. یکی از مهمترین ویژگی‌های سقف‌های شیب دار، به دلیل شیب مناسبی که دارند، در مقابل وزش باد به صورت بادشکن عمل کرده و نیز شدیدترین بارش‌های باران و تگرگ را توسط ناودانی‌ها و یا مستقیماً به خارج از ساختمان هدایت می‌کنند.

نقش مواد اولیه در کیفیت ساخت سقف شیبدار

به دلیل اهمیت سقف در سازه، به غیر از تنوع بی نظیر رنگ در آنها که جذابیت خاصی به آن‌ها می‌دهد، می‌بایست به کیفیت ساخت آنها در تولید از جهت مواد اولیه نیز توجه نمود. طرح‌های مهندسی که عمدتاً در کنار نقش‌های متفاوت سرعت در هدایت باد و باران به خارج از ساختمان مورد نظر و نحوهٔ نصب آنها در سقف‌های شیب دار به دلیل تنوع بسیار زیاد، نصب آسان، صرفه جویی در زمان، پرت کمه مصالح، امنیت بالا در برابر آتش سوزی، وزن کم، سازگاری بسیار بالا در مقابل شرایط اقلیمی و دوام بالا، مخصوصاً در مناطق جغرافیایی که ویژگی‌های این نوع از سقف، سازگاری فوق العاده ای در آنجا دارد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

به همین دلیل متخصصین و طراحان اینگونه از سقف‌ها توانسته‌اند در کنار ایجاد طرح‌های زیبا کیفیت آنها را از جهت مواد اولیه و سایر موارد دیگر که در زیر به آنها اشاره می‌گردد، این موضوع را به پدیده‌ای قابل توجه درآورند. سقف‌های شیبدار مختص کشور ایران نیست، بلکه در تمامی کشورهای دیگر، این مدل از سقف را درخصوص بویژه منازل مسکونی و کم طبقه درخواست کنندگان و متقاضیان بسیار دارد.

انواع سقف‌های شیبدار

از انواع سقف‌های شیبدار می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سقف شیروانی نامتقارن (سقف‌های نمک دانی)
 • سقف مسطح شیبدار (گمبرل)
 • سقف چهاربر (منسرد)
 • سقف هرمی

نوع دیگر تقسیم بندی سقف‌های شیبدار براساس طرح و ساختار نمای آن است که عبارتند از:

 • سقف‌های شیروانی کامپوزیتی و یا آسفالتی
 • سقف شیروانی با تایل های سفالی
 • سقف شیروانی با تایل های بتنی
 • سقف شیروانی با تایل های سنگ لوح
 • سقف شیروانی با توفال چوبی
 • سقف شیروانی فلزی
 • سقف شیروانی با پنل های خورشیدی

با توجه به اینکه سقف‌های شیبدار براساس جنس ورق و طرح روی آن تفکیک می‌شوند در زیر به نوع دیگری از تقسیم بندی اشاره می‌شود:

 • سقف سنگریزه‌ای کینگستون
 • سقف شینگل
 • سقف آندولین
 • سقف سفال
 • سقف طرح سفال
 • سقف آکروتایل
 • سقف ورق ذوزنقه‌ای
 • سقف روف تایل

تنوع تقسیم بندی در ورق‌های سقف شیروانی بسیار زیاد است و طراحان این صنعت سعی می‌کنند تا ضمن استفاده از مهمترین آلیاژها و مصالح برای ساخت ورق نمای سقف شیب دار در خصوص زیرسازی، عایق بندی، سبک سازی، تنوع رنگی و ده ها نکتهٔ دیگر، شکل ظاهری آن‌ها را درکنار زیبایی به سمت و سوئی ببرند که بهترین خدمات را در حفظ بنا و ساختمان درمقابل باد، باران، سرما، گرما و غیره داشته باشند.

ازجمله صنعتگران در این زمینه مهندسین و متخصصین در شهر اردبیل و شهرک صنعتی اردبیل است که قدم‌های خاصی را برداشته‌اند.

در اینجا به یکی از طرح‌های بسیار زیبا و با کارایی بالا اشاره می‌گردد که توانسته‌اند همزمان با ایجاد جلوه‌های بصری، عمر ساختمان و بنا را درمقابل موارد مشابه خود ارتقاء دهند.

نمای سه پله

از کارآمدترین و پرمتقاضی ترین انواع نما در موضوع سقف‌های شیب دار طرح سه پله است. این نوع از نما جزو قدیمی‌ترین طرح‌ها است. لیکن به دلیل اینکه درخصوص برگشت کم نما که همان فاصله‌ای است که نمای شیروانی از آخرین پروفیل سقف به سمت سازه این امکان را به طراح و مجری می‌دهد که با دستی بازتر اقدام به ساخت و نصب نماید.

طرح نمای سه پله، جزو نماهائی است که سازه به دلایل گوناگون اجازهٔ نصب بدون نقص را به طراح نمی‌دهد. در این موارد است که این نما دست طراح و نصاب را باز می‌گذارد که کاری بدون عیب را انجام دهد.

از نوع پله‌ای، صورت‌های دو پله و چهار پله نیز قابل تولید و نصب می‌باشند. جهت مصالح ساخت عموماً از ورق‌های روغنی و گالوانیزهٔ رنگی استفاده می‌گردد.

در تمامی انواع سقف‌های شیروانی از ابزاری به نام دامپا یا لبه نما استفاده می‌شود که سازه به اصطلاح پنهان شده و از پیچیدن باد و ورود باران و پرندگان جلوگیری شده و امنیت آن بالا می‌رود. دامپاها تا ضخامت یک میلی متر تولید می‌شوند و درخصوص نماهای سه پله در ابعاد 33 سانتیمتر، 5/42 سانت، 50 سانت و 5/62 سانتیمتری برش داده می‌شوند.

سایر ویژگی های اجرای نما سه پله در سازه های اردبیل و شمال کشور

از دیگر ویژگی‌های نمای سه پله عبارتند از: عایق رطوبت، شستشوی آسان، غیرقابل اشتعال بودن، دسترسی آسان به اجزای آن جهت تعمیرات و نگهداری‌های لازم و عمر مفید بسیار بالا.

نمای سه پله به عنوان تکمیل کننده نصب سقف‌های شیب دار محسوب شده و بدون آنها مشکلات مهمی بوجود می‌آید که عمدهٔ آنها نفوذ باد، گرد و غبار، باران و تگرگ و نفوذ پرندگان برای تخم گذاری است. بدون نصب نمای سه پله در مواقعی که باد با وزش زیاد جریان پیدا می‌کند، چه بسا باعث ایجاد خسارت به بنا و ساختمان شده و نیز پیچ‌ها و تسمه‌های مهار کننده را سست می‌کند.

 

اشتراک گذاری این مطلب

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on tumblr
Share on digg
Share on stumbleupon
Share on mix
Share on telegram
Share on pocket

مقالات محبوب کاربران

آرتا ویلا مجری سقف ویلا

آرتا ویلا مجری سقف ویلا

آرتا ویلا با بیش از 3 دهه فعالیت در زمینه سقف های شیروانی و سقف ویلا و آلاچیق توانسته است خدمت های خود را با تعهد کاری بالا درطول این مدت کاری به مشتریان خود ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 3 =

عناوین مقاله!

5/5